Thure Gustaf Landgren (person)

Landgren flyttade till Tysslinge från Ytterlännäs 1897-11-10 och flyttade från Knista till Karbenning 1903-12-07. Han räknades som konstituerad vid SJ från 1900-03-01. Landgren finns med i SJs lönestater för Svartåbanan för åren 1900-1903.

Född
1871-04-09 Stockholm Maria
Död
1952-11-24 Sankt Lars
Yrken
Banmästare Latorpsbruk banvaktstuga 1897-11-10--1898-05-12
Banmästare Fjugesta 1898-05-24--1903-12-07
Pensionsnummer
9066
Källor
SJ lönestater, Tysslinge kyrkoarkiv, Knista kyrkoarkiv, Dödboken

Tillbaka

Tillbaka till Latorpsbruk banvaktstuga
© mfÖrSJ 2006-2024
Sidan Latorpsbruk banvaktstuga uppdaterades den 26 oktober 2010 och har visats 5880 gånger sedan den 18 oktober 2006
www.svartabanan.se har haft 1507437 besökare sedan den 18 oktober 2006